Product number:
BW12EINHD135
EAN/GTIN:
7611507646221
Brand:
Lotus
Description
Product information "Lotus bed linen kids Unicorn"
Immerse yourself in an enchanting dream world with the Lotus Unicorn bed linen in soft shades of pink. Playful unicorns with shimmering manes dance amongst sparkling stars and dreamy clouds, inviting you to drift off into a world of dreams. The soft 100% cotton fabric feels wonderfully comfortable against the skin and makes every night a cosy experience. The bed linen is machine washable at 60°C and suitable for tumble drying.
Properties
| Brand: | Lotus Bettwaren |
|---|---|
| Closure: | Zipper |
| Colour: | rose |
| Colour group: | rose |
| Exact material description: | 100 % cotton |
| Format (dimensions): | 135 x 170 cm |
| Label: | Oeko-Tex |
| Origin: | Turkey |
| Pattern: | Children |
| Product type: | Bed linen |
| Size: | 135 x 170 cm |
| Size of duvet cover: | 135 x 170 cm |
| Type of fabric: | Renforcé |
| Washing instructions: | Wash at 60°C, ironing possible, suitable for tumble drying |
| bed linen type: | duvet cover |
| main material textile: | Cotton |
Reviews
0
Login