Product number:
BW12FOAND135
EAN/GTIN:
7611507646283
Brand:
Lotus
Description
Product information "Lotus bed linen kids forest animal"
Transform your child’s bedroom into a cosy woodland scene with this lovingly designed children’s bedding. The illustrations of cute forest animals such as hedgehogs, foxes, owls and little rabbits invite children to go on a journey of discovery and playfully stimulate the imagination. The soft 100% cotton fabric feels particularly pleasant against the skin and makes every night a cosy experience. The bed linen is machine washable at 60°C and suitable for tumble drying.
Properties
| Brand: | Lotus Bettwaren |
|---|---|
| Closure: | Zipper |
| Colour: | beige |
| Colour group: | beige |
| Exact material description: | 100 % cotton |
| Format (dimensions): | 135 x 170 cm |
| Label: | Oeko-Tex |
| Origin: | Turkey |
| Pattern: | Children |
| Product type: | Bed linen |
| Size: | 135 x 170 cm |
| Size of duvet cover: | 135 x 170 cm |
| Type of fabric: | Renforcé |
| bed linen type: | duvet cover |
| main material textile: | Cotton |
Reviews
0
Login