Product number:
DU49-D135
EAN/GTIN:
7611507183030
Brand:
Capistrano
Description
Product information "Capistrano 4-season duck down duvet"
The 4-season duvet from Capistrano is a duvet that is suitable for every season, filled with duck down and with a 100% cotton percale cover. The 4-season duvet can be separated. So you have 3 duvets in one. In the cold season, both duvets buttoned together for a high need for warmth, the lighter side in summer and the heavier side for the transitional period. This makes the duvet a great companion all year round.
Properties
| Brand: | Capistrano |
|---|---|
| Colour: | white |
| Colour group: | white |
| Filling material: | Down |
| Format (dimensions): | 135 x 170 cm |
| Heat points: | 1 (summery light), 2 (light), 3 (normal), 4 (warm) |
| Material designation Cover: | 100% cotton |
| Material designation Filling: | 90% duck down |
| Origin: | China |
| Product type: | Duvet |
| Quilting: | Box stiching |
| Season: | All year round, Summer, Winter, Spring, Autumn |
| Size: | 135 x 170 cm |
| Sleep type: | Sweater, Freezer, Normal sleeper |
| Type of fabric: | percale |
| Washing instructions: | Not washable |
| additional properties: | Moisture regulation, Mite protection |
| duvet / 4-season duvet: | Yes |
| duvet type: | Four-season duvet |
| filling weight: | 800 g |
| main material textile: | Cotton |
Reviews
1
Login
1 review
18 October 2025 07:32
Empfehlenswert
Warm, nicht zu schwer, wunderbar! Beschrieb entspricht dem Produkt. Aus einer Decke, den Jahreszeiten entsprechende, drei Varianten möglich.