Product number:
MF-VISC-08/20
EAN/GTIN:
7611507991284
Brand:
Softsleep
Description
Product information "Softsleep topper Visco"
The viscoelastic mattress topper improves pressure relief and comfort during sleep through individual body adaptation.
Properties
| Benefit: | Optimum body positioning, Optimum pressure relief |
|---|---|
| Closure: | Zipper |
| Colour group: | white |
| Exact core description: | viscoelastic foam |
| Format (dimensions): | 80 x 200 cm |
| Hardness level Topper: | firm |
| Height: | 6 cm |
| Length: | 200 cm |
| Lying surface format (WxL): | 80 x 200 cm |
| Material designation Cover: | 60% Polyester, 40% Viskose |
| Mattress core type: | Viscoelastic core |
| Maximum load: | 140 kg |
| Origin: | Switzerland |
| Product type: | Topper |
| Shipping: | Parcel service |
| Size: | 80 x 200 cm |
| Sleep type: | Back sleeper, Side sleeper, Normal sleeper |
| Washing instructions: | Wash at 60°C, not suitable for tumble drying |
| Weight: | 7 kg |
| Width: | 80 cm |
| bed climate: | I tend to feel the cold more, balanced |
| exact colour designation: | white |
| main material textile: | Polyester |
| removable: | yes |
| special features: | divisible cover, suitable for allergy sufferers, turnable, removable cover |
| suitable for people with allergies: | yes |
Reviews
0
Login