Madeera solid wood bed Ledra
Feet:
Eisen Black Antique
Headboard:
Olive leather
Size:
180 x 200 cm
Wood:
white wild oak
CHF 2,300.00*
Content:
1 Stk.
Available in 60 days, delivery time 7-14 days
Product number:
TB-MS21820-70509M3
EAN/GTIN:
7611507110005
Brand:
Madeera
Description
Product information "Madeera solid wood bed Ledra"
The Madeera Ledra solid wood bed with leather headboard is available in various colours and different types of wood. The solid wood bed is neatly finished and fitted with robust fittings. The natural materials wood and leather still look good even after many years.
Technical details:
- Wood thickness 2.6 cm
- Wood height bed frame: 19 cm
- Foot height: 23 cm
- Height bed frame: 42 cm
- Height with headboard: 97 cm
- Outer bed dimensions: bed dimensions + 6 cm
- Distance between frame and headboard: 10 cm (can be adjusted)
- Insertion depth for slatted frame: 18.0 cm
Properties
| Bed incl.: | Feet, Headboard |
|---|---|
| Exact material description: | wild oak White |
| Feet: | Eisen Black Antique |
| Firmness level of mattress: | without mattress |
| Headboard: | Olive leather |
| Height with headboard: | 97 cm |
| Lying surface format (WxL): | 180 x 200 cm |
| Material group: | Wood, Leder |
| Mounting condition: | Self-assembly |
| Option: | Montage |
| Origin: | Denmark |
| Origin of the wood: | Ukraine |
| Product type: | Bed |
| Shipping: | Forwarding agency |
| Size: | 180 x 200 cm |
| Type of bed: | bedframe |
| Wood: | Oak |
| Wood: | white wild oak |
| foot height: | 23 cm |
Datasheets
1
Reviews
0
Login