Product number:
VF-BRIS-X09/22
EAN/GTIN:
7611507310337
Brand:
Velfont
Description
Product information "Velfont Essential Brisa Molton"
The Essentials BRISA mattress protector is made from high-quality, recycled and GRS-certified cotton, offers excellent absorbency and sets the standard not only for comfort but also for our commitment to the planet. The cotton fibres used in its manufacture come from the reuse of used cotton textiles, thereby reducing its environmental impact. Velfont mattress protectors offer practical and comfortable protection for your mattress, as they fit like a fitted sheet. This mattress protector is ideal for: people who care about the environment and are looking for a soft feel and absorbency.
Properties
| Colour: | white |
|---|---|
| Exact material description: | 100 % cotton |
| Format (dimensions): | 90 x 210 cm, 90 x 220 cm |
| Label: | Oeko-Tex |
| Molton type: | fitted molleton |
| Origin: | Spain |
| Product type: | Moleton |
| Sustainability: | Sustainable production + raw materials |
| Washing instructions: | Wash at 60°C, ironing possible, suitable for tumble drying |
| Waterproof: | No |
| additional properties: | Breathable, Moisture regulation |
| main material textile: | Cotton |
| suitable mattress size: | 90 x 220 cm, 90 x 210 cm |
| suitable mattress size: | 30 cm |
Reviews
2
Login
2 reviews
20 April 2026 11:02
très mauvais produit
très mauvais produit
23 December 2024 12:42
Preis, Leistung stimmt. Bin sehr zufrieden. Auch
Preis, Leistung stimmt. Bin sehr zufrieden. Auch mit der Matratze, würde beides nicht mehr hergeben. Es hat sich gelohnt, trotz des eher hohen Preises der Matratze. Es zeigt einmal mehr. Qualität und gute Ware kostet. Und es ist der Preis wert.