Product number:
VF-FROS-K65/100
EAN/GTIN:
8414205003216
Brand:
Velfont
Description
Product information "Velfont Frost Thermoregulierende Outlast Kissenhülle"
The thermoregulating pillowcase from Velfont is ideal for people who experience temperature fluctuations at night.
Outlast technology, developed by NASA, is used for thermoregulation.
The pillowcase is made from exclusive 100% cotton. In combination with Outlast, the pillowcase protects against fluctuations in temperature and humidity throughout the night. At the same time, it absorbs, stores and releases the heat emitted by our bodies, thereby creating a personalised comfort zone.
The result is a constant microclimate that is neither too cold nor too hot.
Properties
| Brand: | Velfont |
|---|---|
| Closure: | Zipper |
| Exact material description: | 100 % cotton |
| Format (dimensions): | 65 x 100 cm, 65 x 100 cm |
| Label: | Oeko-Tex |
| Origin: | Spain |
| Pattern: | Uni |
| Product type: | Pillowcover |
| Scope of application: | Pillow |
| Size: | 65 x 100 cm |
| Size pillowcase: | 65 x 100 cm |
| Type of fabric: | percale |
| Washing instructions: | Wash at 60°C, suitable for tumble drying up to 80°C |
| bed linen type: | pillowcase |
| main material textile: | Cotton |
Video
Reviews
0
Login