Product information "Velfont fitted sheet waterproof Respira"
| Colour: | white |
|---|---|
| Colour group: | white |
| Exact material description: | Neotherm polyurethane membrane, 100 % cotton |
| Format (dimensions): | 80 x 200 cm |
| Label: | GOTS, Oeko-Tex |
| Origin: | Spain |
| Product type: | Fitted sheet |
| Scope of application: | Classic mattress |
| Sheet type: | Fitted sheet |
| Size: | 80 x 200 cm |
| Type of fabric: | Jersey |
| Washing instructions: | Washing: 95°C, tumble dry gentle |
| Waterproof: | Yes |
| Yarn quality: | Ne 30/1 combed |
| elastic: | Yes |
| exact colour designation: | white |
| grammage: | 125 g/m² |
| main material textile: | Cotton |
| suitable mattress size: | 80 x 200 cm |
| suitable mattress size: | 35 cm |
Login
3 reviews
29 April 2026 14:45
Beste Wasserdichte Fixeintücher. Sehr dünn und stretchig. Seit
Beste Wasserdichte Fixeintücher. Sehr dünn und stretchig. Seit x Jahren in gebrauch.
6 September 2025 10:09
Impossible pour essorer et la machine n’aime
Impossible pour essorer et la machine n’aime pas car pas de possibilités d’équilibrage. Donc le séchage est très difficile, il faut le mettre à sécher quasiment trempé.
6 September 2025 10:09
Impossible pour essorer et la machine n’aime
Impossible pour essorer et la machine n’aime pas car pas de possibilités d’équilibrage. Donc le séchage est très difficile, il faut le mettre à sécher quasiment trempé.